Környezetvédelem

Korunk társadalmának talán a legnagyobb problémája a környezet szennyezés, amit ne csak a multi-cégek által kibocsájtott szennyező anyag kibocsájtásként képzeljünk el.

A probléma gyökere alulról ered az úgy nevezett „kis embertől” aki véletlen a kuka mellé dobja az 50 év alatt lebomló alumínium dobozát, vagy véletlen kertbe önti a háztartási vegyszerek maradékát, vagy „véletlen” 2tonna építkezési törmeléket tesz le egy természetvédelmi terület peremére. Mielőtt tovább folytatnám a sarkított példáim láncolatát a realitás talaján maradva beszéljünk arról, hogy mint egyszemélyes környezet védő hadsereg mit tehetünk a jelenlegi sárgolyó érdekében, amit otthonunknak nevezünk az évszázadok múlva is zöld bolygó maradjon.

Ahogy a mondás is tartja „Mindenki a saját háza táján sepregessen” jelenpillanatba nem az eredeti kontextusában, de így is útmutató célzattal szánom. Első lépés talán az egyik legfontosabb hogy részlegesen szelektíven gyűjtsük, a hulladékot. Mostanában eléggé elterjed kis hazánkban is a nagyobb lélekszámú lakó negyedekben elhelyezett műanyag, papír, fémdoboz és színes vagy fehér üveg szelektív hulladékgyűjtő konténerek. Ezzel a módszerrel igen hatásosan tudjuk csökkenteni a káros anyag kibocsájtást, hiszen az újrahasznosítás fele annyi energiát igényel, mint az új anyag előalítása.

Ha ez a fajta hulladék gyűjtés már a heti rutinunk részét képzi már egy fokkal csökkentettük az ökológiai lábnyomunkat*. Az előbbiekben már súroltam az energia kérdését egy egyszerű példán keresztül mutatnám be valós adatokkal, hogy miért is kell újra hasznosítani. A fa átlagosan 5kWh/kg energiát hordoz magában, míg az igen fogyó fosszilis energiahordozók 10kWh/kg egy átlagos italos alumínium dobozhoz előállításához 0.6kWh energia szüksége ugyan ennek a doboznak újra hasznosításával 0.7kWh energiát nyerhetünk, ami azt jelenti, hogy 6db doboz újra hasznosításával plusz 1 doboz előállításához szükséges energiát nyerünk. Ez így kis számokkal elég nevetséges erőfeszítésnek tűnik, de belegondolunk naponta több milliárd ilyen doboz kerül forgalomba világszerte. Ami ilyen módon az energia költségének igen nagy részét fedezheti a már legyártott dobozokból és ez által is csökkentve a szennyezés mértékét.

Maradva az energia vonalon a multi-cégektől kanyarodjunk vissza otthonunkba nyilván akaratlanul is megesik velünk, hogy bekapcsolva hagyjuk elektronikai eszközeink csupán figyelmetlenségből. Most nem a falnak beszélő tv és a felkapcsolva hagyott lámpára gondolok első sorban, hanem a készenlétben hagyott eszközökre. A hűtő,a műholdas beltéri vevő, a vezetékes telefon,a Tv, amik kikapcsolt állapotban is fogyasztják az értékes wattokat. Ezek az eszközök folyamat készenléti állapota átlagosan forintosítva 1000 forint körüli összeggel járulhatnak hozzá a hónap végi villanyszámlához. Ezeket a plusz költségeket legegyszerűbben egy közös elosztóval melyet távollétünk során egy mozdulattal lekapcsolhatunk így sokat megspóroltunk, és ami a legfontosabb környezetbaráton teszünk.

 Másik probléma a világítás melynél szintén kemény forintokat spórolhatunk, ha a hagyományos égőinket energiatakarékosra cseréljük. Míg egy hagyományos égő 100w-os égő napi fogyasztása 1.8 kWh addig egy 20w-os kompakt fénycső ismertebb nevén energiatakarékos égő 0.36kWh fogyasztást produkál ugyan olyan fényerő mellett, ami még igazán a nagy különbség az hónap végi számlán 500-1000 forint közötti mínuszt jelenthet, és nem kerül sem különös erőfeszítésbe és horribilis összegekbe egy ilyen csere, ami akár egy hónapon belül is megtérülhet.

A felsoroltak közül rengeteg apró kis dolog nagy hatással lehet pénztárcánkra, és ha nem vagyunk ennyire financiálisak, akkor egy kicsit nagyobb spektrumba nézzük, rengeteget tehetünk nap, mint nap a környezetért. Nem csak a megspórolt pénzből tehetünk félre unokáink javára, hanem a megvédett csodás anyatermészetből.

Szerző: Csegezy Márk
I. Béla, 12.A