Szekszárdi borok
Szekszárd hazánk egyik legismertebb és legnépszerűbb borvidéke. Területe ma 6000 hektár körül mozog, és a Szekszárdi-dombság területén nyúlik el. Boraink sikereiket nem csak a remek szakembereknek köszönhetik, hanem a jó földrajzi adottságoknak is. A borvidék éghajlata mérsékelten meleg és mérsékelten száraz. Az évi napfénytartam 2040-2050 óra, ami kiváló feltételeket biztosít a szőlőtermesztésnek. A Szekszárdi-dombság lösz takarója, kiegészülve a vörös agyag réteggel különösen alkalmas a kékszőlők termesztésére.
A déli és keleti területeken készülnek a magasabb minőségi borok, míg a nyugati és északi vidéken valamivel gyengébb minőséget érnek el. Utóbbi két terület viszont a magasabb mésztartalma miatt alkalmasabb a fehérszőlő termesztésre.
a borvidék látképe
Jellegzetes szőlőfajtáink közé tartozik a kékfrankos, kadara, merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon és a zweigelt. Kékszőlők mellett fehéret is termesztenek városunkban.
Íme, néhány fehérszőlő fajta: olasz rizling, rajnai rizling, irsai olivér, szürkebarát, chardonnay, tramini és sauvignon blanc.
kék és fehér szőlő
És most következzen néhány borfajta : kadarka, kékfrankos, rosé, fehér, bikavér és a siller (sváb eredetű, Magyarországon csak kevés helyen készítik).
És persze nem lenne jó bor, jó borászok nélkül.
Néhány pincészet: Dúzsi Tamás és Családja, Eszterbauer Borászat, Bodri Pincészet, Szeleshát Szőlőbirtok, Vida Családi Birtok és Takler Pince.
a bor kedvelt italunk
Zárszóként említést tennék a város egyik legnagyobb eseményéről, a Szekszárdi Szüreti Napokról. Ilyenkor szinte az össze szekszárdi pince képviseli magát, kiegészülve néhány más borvidékről érkezővel. Bár ilyenkor a szőlőké és boroké a főszerep, a sok egyéb gasztronómiával foglakozó sátornál azok is élvezhetik a fesztivál étel/ital részét, akik nem borkedvelők.
Bakos Fanni, 12.B